Alueellinen kehittäminen

Käpyrinne ry kuuluu KÄPYNET-yhteistyöverkostoon, johon kuuluu Käpylän ja Koskelan alueen vanhustyön toimijoita ja järjestöjä. Käpylän alueen palveluista löydät lisää tietoa: http://helka.net/kapyla/

Käpynetin tavoitteena on

  • edistää yhteistyöllä asiakaskuntansa monipuolista hyvinvointia
  • vaihtaa kuulumisia ja kokemuksia vanhustyötä tekevien tahojen välillä
  • rikastuttaa vanhustyön kulttuuria
  • toimia kaikin tavoin vaikutusalueensa ikäihmisten hyväksi
  • löytää alueen toimijoita yhteiseen verkostoon ja näin lisätä tietämystä alueen tapahtumista
  • etsiä ja kehittää uudenlaisia yhteistyökuvioita

Käpynet kokoontuu säännöllisesti, ja toteuttaa vuosittain mm. Kesä alkaa Koskelasta-tapahtuman toukokuussa. Tapahtuma on kaikille avoin yhdessäolon ja -tekemisen juhla.

Käpynetissä ovat mukana mm. seuraavat toimijat:
Tintti Karppinen, Käpylä-Seura tintti.karppinen@iki.fi
Mervi Leivo, Käpyrinne ry, mervi.leivo@kapyrinne.fi/ Maria Murto, Käpyrinne ry, maria.murto@kapyrinne.fi
Laura Lindroos, Oulunkylän seurakunta laura.lindroos@evl.fi
Anni Pekkanen, Gaius-Säätiö/Heseva-koti anni.pekkanen@gaius-saatio.fi
Kaisa Iijalainen, Helsingin kaupunki, Koskelan Monipuolinen palvelukeskus, kaisa.iijalainen@hel.fi
Puheenjohtajana toimii vuonna 2020 Pirjo Virtaintorppa, Helsingin Invalidien Yhdistys ry, pirjo.virtaintorppa@hiy.fi